


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 60 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 34 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 105 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.3 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State Current | 12 A |
Stock: 1754
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91990
Ext.Price$0.91990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91990 | $0.91990 |
| 10 | $0.43430 | $4.34300 |
| 25 | $0.41772 | $10.44300 |
| 50 | $0.40177 | $20.08850 |
| 100 | $0.38643 | $38.64300 |
| 300 | $0.34198 | $102.59400 |
| 500 | $0.30264 | $151.32000 |
| 1000 | $0.27614 | $276.14000 |
| 3000 | $0.25939 | $778.17000 |
| 5000 | $0.24366 | $1218.30000 |
| 10000 | $0.24109 | $2410.90000 |
